Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu OC w życiu prywatnym?

Obecnie OC kojarzy się głównie z ubezpieczeniem komunikacyjnym, jednak w rzeczywistości dotyczy też wielu innych ważnych kwestii. Pozornie niegroźny wypadek lub niewinna stłuczka może wygenerować olbrzymie koszty i straty, które zazwyczaj pokrywa sprawca. Naturalnie droga nie jest jedynym miejscem, w którym można wyrządzić krzywdy innym osobom. Codziennie każdy z nas ma do czynienia z sytuacjami, które doprowadzają do ponoszenia odpowiedzialności finansowej. Zatem warto wybrać ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Na czym polega ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Współcześnie OC w życiu prywatnym to dodatek do polisy mieszkaniowej, który zabezpiecza klientów przed szkodami wyrządzonych przez osoby trzecie. Pomimo to klienci rzadko decydują się na taki rodzaj ubezpieczenia. Wynika to zazwyczaj z braku świadomości istnienia takiego ubezpieczenia i potencjalnych okoliczności, w których może okazać się niezbędnym wsparciem. Tymczasem lista zdarzeń losowych ubezpieczenia OC w życiu prywatnym jest długa i odnosi się m.in. do :

  • szkód związanych z użytkowaniem nieruchomości – OC w życiu prywatnym ubezpiecza nieruchomość. Pozwala także uchronić ubezpieczonego nawet przed błahymi zdarzaniami, takimi jak zalanie sąsiada.
  • uszkodzenia cudzego imienia – niekiedy przypadkowo uszkadzamy mienie należące do innych osób, np. porysowanie samochodu, zniszczenie elewacji podczas remontu. W takich przypadek OC w życiu prywatnym świetnie sprawdzi się.
  • szkody wyrządzone przez dzieci i zwierzęta domowe,
  • wypadki komunikacyjne – oczywiście w przypadku wypadku samochodowego ubezpieczyciel pokrywa wydatki związane z spowodowanymi stratami. Warto zaznaczyć, że auto to nie jedyny środek transportu. Do środków transportu zaliczmy również hulajnogę elektryczną oraz rower, które nie są objęte ubezpieczeniem komunikacyjnym. Jedyną alternatywą zostaje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

W jaki sposób wybrać OC w życiu prywatnym?

Niewątpliwie gama proponowanych ubezpieczeń jest naprawdę szeroka. Zatem konsument powinien dopasować ubezpieczenie OC w życiu prywatnym do swojej indywidualnej sytuacji. Ponadto należy zwrócić uwagę na maksymalną kwotę ubezpieczenia, jaką ubezpieczyciel wypłaci w momencie zaistnienia przewidzianych w umowie sytuacji. Należy zaznaczyć, że nawet niegroźne wypadki skutkują bardzo wysokimi odszkodowaniami. Poza tym ubezpieczyciele czasami oferują rozszerzenie OC w życiu prywatnym o dodatkowe opcje, które kierowane są do konkretnych grup klientów. Specjalne pakiety przeznaczone są dla najemców nieruchomości, sportowców i żeglarzy.